ТДМ България държи новият рекорд за най-много Yamaha TDM на едно място.

Author Topic: Прогресивни пружини  (Read 15228 times)

Offline Kris_inc

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 317
  • Kawasaki Versys 1000
Прогресивни пружини
« on: November 12, 2016, 10:21 »
Здравейте,

Някой правил ли е тази модификация по предницата и може ли да изкаже впечатленията си?

Offline Ради Райков

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1680
Re: Прогресивни пружини
« Reply #1 on: November 14, 2016, 13:30 »
Май никой не е е правил това упражнение.

Offline Kris_inc

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 317
  • Kawasaki Versys 1000
Re: Прогресивни пружини
« Reply #2 on: November 14, 2016, 14:13 »
Явно ще съм пионер тук :) TDM-a много ми допадна като машина, но имам леки забележки към предното окачване и се надявам с този тунинг нещата да станат както ми се иска.

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2283
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Re: Прогресивни пружини
« Reply #3 on: November 14, 2016, 15:14 »
Защо смяташ че имаш нужда от такива пружини ?
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Kris_inc

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 317
  • Kawasaki Versys 1000
Re: Прогресивни пружини
« Reply #4 on: November 14, 2016, 17:26 »
За да намаля потъването на предницата при спиране, особено при натоварен мотор с двама и багаж, както и се надявам предницата да стане малко по-отзивчива в завой, защото сега влиза малко тромаво и тежко в завоите. В момента предното окачване ми е натегнато почти на максимум(на предпоследната степен) и при спиране потъва доста, като е натоварен. Някой може да предложи да се сложи по-гъсто масло, но за мен не е вариант, защото тогава окачването не работи добре.

Offline Judas_Priest

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 293
Re: Прогресивни пружини
« Reply #5 on: November 14, 2016, 18:13 »
При прогресивните пружини коефициента на пружината е различен във всеки един сантиметър от нея. С тях ще си запасиш меката и мазна работа на предното оказване при вървите няколко сантиметра от хода. След това колкото повече се сгъва толкова по твърда ще става и толкова по-трудно ще може да я сгънеш докрай. Т.е. печелиш хем по-меката работа, хем по-голяма товароносимост, ако може така да се изразим. Определено ще ти свърши работа за целата, която си си наумил. С по-гъсно масло, това, което със сигурност ще се прецека е рибаунда/разгъването на вилката не е препоръчително да се пипа там.
Имаше едни стари Ямахи, при които част от хидравличното усилия при натискане на предната спирачка отива за регулиране на предницата и се получава динамична промяна в работата на предното окачване. Поради реди причини нови серийни мотори с такъв тип окачване не съм виждал.

Колега, дерзай и като събереш ще кажеш дали си доволен от резултата!

Offline Kris_inc

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 317
  • Kawasaki Versys 1000
Re: Прогресивни пружини
« Reply #6 on: January 04, 2017, 22:41 »
Частите вече са при мен, а като се постопли монтаж :)

Offline apollo11

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 978
Re: Прогресивни пружини
« Reply #7 on: January 05, 2017, 09:21 »
Не очаквай чудеса..
Старият ми дивершьн беше с прогресивни пружини и ми кьсаше рьцете в неравен пьт..ма там няма реглаж!
Иначе да, трудно потьва предницата, но то това се пстига и с внимателмо ппдаване на спирачно усилие")
П.с.
Нало,знаеш, няма да е като вфр  ;D

Offline Kris_inc

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 317
  • Kawasaki Versys 1000
Re: Прогресивни пружини
« Reply #8 on: January 05, 2017, 11:33 »
Всъщност окачването на ТДМ-а е в пъти по-добро от това на вфр-а и като го настроиш по свой вкус е доста по-добро. Но явно е имало смяна на пружините в предницата докато ги уцелят, защото моделът 2002 като моя излиза с едни пружини, 2003 е с други, а за 2004 пак ги сменят. На мен не ми харесва, че потъва много като сме двама с багаж и на спускане. Но този сезон ще тествам и ще видя какви ще са промените.  А с дългоходовото окачване на тдм-а, проблем с неравните пътища няма да има.

П.С. не зная ти на каква настройка си, но при мен е на предпоследната преди най-твърдо.
« Last Edit: January 05, 2017, 11:36 by Kris_inc »

Offline Евгени

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 92
  • LZ1EVS
Re: Прогресивни пружини
« Reply #9 on: January 05, 2017, 16:10 »
Колега, интересно ми е дали си опитал да затегнеш малко рибаунда отзад, защото преди време на 4тх-а си реших по този начин този проблем, а аз съм доста тежък и се предполага, че при мен потъването би било повече.

Offline Kris_inc

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 317
  • Kawasaki Versys 1000
Re: Прогресивни пружини
« Reply #10 on: January 05, 2017, 16:29 »
Задното окачване също е доста натегнато, защото е настроено за двама и багаж. Даже когато карам сам и не съм натоварен подскачам по седалката по неравностите. Когато съм сам предницата също се държи доста добре и само в комбинация двама+багаж и спускане потъва повече. Това не пречи на карането по никакъв начин и не е проблем, но просто искам да подобря нещата, а цената на пружините не е непосилно висока, а ъпгрейда на окачване и спирачки може да доведе само до положителна промяна.

Offline Николай 'Goose' Иванов

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 556
  • LZ1GSE
    • Il grande idiota
Re: Прогресивни пружини
« Reply #11 on: January 05, 2017, 21:57 »
под седалката на задния амортисьор имаш позиции софт и хард, те се ползват точно за втори човек. Настройваш си мотора сам на софт, след това като качваш втори само превключваш на хард задния ...
In God we trust, all others must submit an X.509 Certificate

Offline Kris_inc

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 317
  • Kawasaki Versys 1000
Re: Прогресивни пружини
« Reply #12 on: January 05, 2017, 22:04 »
Дам има 22 клика за прелоуда на амортесьора горе, отдолу има 20-ина клика за рибаунда, които съм настроил а пръжината е на предпоследната степен. От задното окачване съм доволен и така :) Не съм професионалист, но зная как да си настроя окачването така, че да ми допада и понякога въртя прелоуда, но с пружината няма кой да се занимава всеки път

Offline Николай 'Goose' Иванов

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 556
  • LZ1GSE
    • Il grande idiota
Re: Прогресивни пружини
« Reply #13 on: January 05, 2017, 22:18 »
Не ти говоря за това, казах под седалката :-) - на първата скица в ляво ти е показано превключването на двете положения, по принцип в комплекта си има специален ключ за това, но става и на ръка.
In God we trust, all others must submit an X.509 Certificate

Offline Генади

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
  • Каквото си надробиш, сам падаш в него!
Re: Прогресивни пружини
« Reply #14 on: January 05, 2017, 23:03 »
Вероятно ще се поизложа малко (или не малко), но преди да видя тази тема, само бях чувал за прогресивни пружини без да имам идея за какво иде реч. Сега вече знам, за което благодаря. Моята моторетка е с такива и в тази връзка имам едно питане, кой край е горния и кой долния. Питам, защото когато разглобявах предницата за смяна на семерингите, пружините бяха в различни посоки. Обърнах едната и сега са с по-гъстите витки на горе, но не знам дали така трябва да бъдат или не!

 

SimplePortal 2.3.6 © 2008-2014, SimplePortal