ТДМ България държи новият рекорд за най-много Yamaha TDM на едно място.

Author Topic: Масло ?  (Read 42026 times)

Offline Tabakov

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Масло ?
« on: January 19, 2015, 19:03 »
Така... тъй като съм пресен собственик на ТДМ :) Едва от миналия септември все още не ми се е налагало да подменям маслото. интересното е, че предишния собственик е избрал РЕПСОЛ 10В40 Пълна синтетика, за който аз съм много скептично настроен. Даже ми се струва, че има много много лек шум от двигателя, който имам чувството, че е само от тoва .... масло ;) Говоря така, защото на предните ми мотори съм имал подобни проблеми ( не конкретно с РЕПСОЛ - никога не съм слагал просто ). Та.. нека минем по същество ! Вие колеги с какво масло го храните и по колко километра го търкаляте. За разхода няма да говорим - вече сам установих, че е жаден завалията :P 
Пс:. За прословутото дефектиране на лагери+вал някой може ли да каже има ли видни предизвестия ? По принцип екземпляра ми излгежда страшно поддържан и го купих от един много интелигентен,народен и спретнат мъж. Та се надявам да е бил обгрижван както трябва.

Благодаря предварително ! Дано само да успея да науча всички тънкости преди да се наложи да го продам, тъй като малкия изрева преди 15 дена и ... не се знае  :'(
« Last Edit: January 19, 2015, 23:15 by Veselin Kurshumov »

Offline Едо

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 117
Re: Масло ?
« Reply #1 on: January 19, 2015, 19:30 »
Здрасти!Просто ще е като инфо.Аз карам с пълна синтетика 10W50 на Моторекс.По-мазно не са ми се включвали предавките.Много съм доволен като цяло.

Offline Tabakov

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Re: Масло ?
« Reply #2 on: January 19, 2015, 19:38 »
Първия ми мотор беше Honda F2 и му налях МОТОРЕКС... не че не бях доволен, но в града лятото, като загрее яко и скоростите почваха да чаткат. Но може да го провам и за този. Мен точно това ме интересува робуваме ли на 10/40 или може 15/50  - 10/50 ? Как се чувства най-добре мАторо ;)

Offline Николай 'Goose' Иванов

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 555
  • LZ1GSE
    • Il grande idiota
Re: Масло ?
« Reply #3 on: January 19, 2015, 21:04 »
Аз лично го карам с PROPULS CUSTOM 4T 15w50 на IGOL, доволен съм от него :-)
In God we trust, all others must submit an X.509 Certificate

Offline Patrikoff

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 74
Re: Масло ?
« Reply #4 on: January 19, 2015, 21:22 »
Когато взех мотора старият му собственик го е карал с Fuchs Silkolene Super 4 20W50 и аз продължавам да карам с такова
не знам дали съм доволон защото не съм пробвал с друго, ама ми се струва, че и мотора ми се чуства добре

Offline Едо

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 117
Re: Масло ?
« Reply #5 on: January 21, 2015, 19:08 »
Аз не бих го карал 10W40.На нашите географски ширини, лятото си става доста горещо.10W50 или 15W50 е оптималния вариант според мен

Offline Павката

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 865
  • Yamaha TDM900
Re: Масло ?
« Reply #6 on: February 01, 2015, 15:43 »
С две думи. квот му сипеш, такова ще пие :) :) :) Аз съм сипвал Яко 10/40, Мотул 10/40, Репсол 10/40 и 20/50, налагало ми се е и с Лукойлско за кола да доливам...както сам си разбрал всичко си изпива ;) разлика не съм видял голяма, ама аз съм айляк въртя километри не търся кусури и шумове. За вал няма симптоми, един приятел го кара две години без проблем и един ден просто му изтекоха водите. Запушена маслена магистрала и то преди да го вземе, така че карай и безаварийни. смяна на 5 до 7 000 км.
TDM - Turn the Dreams to Memories ! ! !

Offline Adler9

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 347
Re: Масло ?
« Reply #7 on: February 01, 2015, 23:19 »
С две думи. квот му сипеш, такова ще пие :) :) :) Аз съм сипвал Яко 10/40, Мотул 10/40, Репсол 10/40 и 20/50, налагало ми се е и с Лукойлско за кола да доливам...както сам си разбрал всичко си изпива ;) разлика не съм видял голяма, ама аз съм айляк въртя километри не търся кусури и шумове. За вал няма симптоми, един приятел го кара две години без проблем и един ден просто му изтекоха водите. Запушена маслена магистрала и то преди да го вземе, така че карай и безаварийни. смяна на 5 до 7 000 км.

Брат, ако караш 10/50 примерно и се наложи по пътя да долееш , а нямаш особен избор във вискозитета ... проблем ли е да сипеш половинка 10/40 ??  Щото малко кофти дилемата .... да карам с малко масло или да долея, но различно ???
Питам щото ми се случи и ме достраша да смеся .
Тенкюююю  :P

Offline Генади

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
  • Каквото си надробиш, сам падаш в него!
Re: Масло ?
« Reply #8 on: February 02, 2015, 20:12 »
Може да долееш каквото имаш под ръка без да се притесняваш. Мисля даже, че не е проблем ако се смесят синтетично и полусинтетично, но не съм напълно сигурен в това.

Offline Павката

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 865
  • Yamaha TDM900
Re: Масло ?
« Reply #9 on: February 02, 2015, 21:20 »
Ванка доливай смело, първия ми ТДМ модел '91, съм доливал кво ли не в италия и Малта. Още го карат, че даже е и със същата верига от преди 3 години, а е при трети собственик след мен :) :) :)
« Last Edit: February 02, 2015, 22:05 by Veselin Kurshumov »
TDM - Turn the Dreams to Memories ! ! !

Offline Adler9

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 347
Re: Масло ?
« Reply #10 on: February 04, 2015, 10:35 »
Еййй, балгодаря колеги ;) .
Тъй съм се притеснявал да го еВа ..... (По принцип имам за доливане в куфара, но за извънредни ситуации има вариант. )

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2274
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Re: Масло ?
« Reply #11 on: February 04, 2015, 12:35 »
Според мен 20-50 е "дебело" за нашият мотор.
Карах първите 2 сезона с такова и мотора работеше по-шумно в първата минута.
Лично мен това ме притеснява.Сложих гъсто масло с идеята да не го гори толкова, но сега си мисля че не ми пука за разхода му а и гъстотата не помага много...
Факт доказан е че ТДМ може да работи без проблемно и малко масло.Лично аз съм доливал 1 литър след дълго няколко дневно каране в което странно как уж всеки ден гледах маслото...
ТДМ заводски си излиза лаком, но консумацията на масло се увиличава драстично при скорост над 120 километра.
Ако и при ниска скорост имате прекалено голям преразход, сменете сегменти, водачи и гумички на клапаните-гарантирам промяна !
Ако ви се налага доливане, добре е да е със същото масло, така че когато копувате 4 литра за смяна, вземете още един който тъкмо ще ви стигне за 5-6 хиляди километра.
Борето от Търново каза една много хубава приказка за маслото, че не е важно кой е производителя, а каква е годноста на маслото!
Масово копуваме масло на което годноста е неясна прикрита зад етикети от лъжливи търговци.
ТДМ е ниско оборотен мотор и върви със всичко.
ВЪРВи, това е истината!!!
Карайте си моторите със здраве приятели мой!
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline haymana

  • Newbie
  • *
  • Posts: 30
Re: Масло ?
« Reply #12 on: March 01, 2015, 11:19 »
А аз да питам задължително ли е след зимната пауза да сменим маслото или може да изкара компромисно стотина километра напролет преди смяна.Щото джоба отъня пък ми се кара. :-[Да уточня че с наличното в мотора масло съм минал не повече от 1500-2000 км.

Offline Павката

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 865
  • Yamaha TDM900
Re: Масло ?
« Reply #13 on: March 01, 2015, 12:40 »
Ако не си го държал на двора мотора, няма проблем.
TDM - Turn the Dreams to Memories ! ! !

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2274
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Re: Масло ?
« Reply #14 on: March 01, 2015, 13:12 »
Аз сменям масло между 6000 и 7000 километра, като между двете смяни доливам около литър понеже двигателят обича да си пийва...  ;D
В дебелите книги пуше че маслото се сменя всяка година ако няма навартяни километри. Проблемът идва от това че когато е студено и има чести промени в температурата, маслото губи качествата си.
Чел съм че зимата когато не се карал мотора и сто на студено, маслото се окислява.
100 тина километра няма да му се отразят кой знае колко зле обаче...
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

 

SimplePortal 2.3.6 © 2008-2014, SimplePortal