ТДМ България държи новият рекорд за най-много Yamaha TDM на едно място.

Author Topic: Снежен Белмекен - една красива алпийска история  (Read 3329 times)

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
За да отидем  до най-високопланинското водохранилище в Източна Рила, трябва да стигнем до село Сестримо. За мен пътят започва от Пловдив и поема по старият път към София.
До Пазарджик трасето е скучно и безинтересно. Пътят е бърз и пълен с джигити  ;D ;D ;D
Следва Белово, и докато трасето става малко по-интересно, се разминаваме с няколко мотора сред които и група чуждестранни мотористи натоварени като пустинен керван. Минаваме през Момина клисура и чакаме отбивката за каскадата „Белмекен-Сестримо“. Пътят отдавна е станал планински, и до Сестримо само променяме денивелацията. На името на селото, е кръстен дори един ледник в Антарктида… След селото, по пътят се появява доста пясък с който трябва да се внимава, особено когато се оказвате по средата на завой.
Тук е разположено най-голямото хидроенергийно предприятие в България, каскадата Белмекен-Сестримо-Чаира .
По някое време пътят се разделя на 2, и ние поемаме по левият за който знаем че е по-добър и поддържан. Няколко завоя по-нагоре стигаме до бариера. Поздравяваме и след като ни отварят пътя напред, бързо се понасяме по трасето. Пясъкът рязко изчезва, и на негово място идват стари шишарки и клони плюс малко камъни. Температурата е около 5 градуса над нулата и е много освежаващо и приятно. По високите върхове се вижда сняг, и аз силно се надявам да има сняг и покрай самото трасе. Ако да караш по планински пътища е най-доброто за един моторист, то наличието на сняг покрай пътя, превръща пътуването в съвсем различно преживяване.
Постепенно дърветата отстъпват място на ниско растящи вечно зелени растения и разкриват една вълшебна гледка. Навсякъде има разхвърляни бели парчета сняг, а върховете наоколо и в далечината са толкова бели…
Усилваме скоростта и студеният въздух кара лицето ми да се смее още повече. Следват моментите когато викам колкото мога докато слушам потресаващият рев на ауспусите.
Билото идва без да съм го искал, и спускайки се открива гледката заради която сме тук.
« Last Edit: May 06, 2018, 21:31 by Веселин Куршумов (Ротко) »
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Пред нас е най-високият язовир с насипна язовирна стена на Балканския полуостров. Язовир Белмекен се намира на 1923 метра надморска височина, но мястото на което сме ние е над 2000 метра. Спираме за снимки и кратка почивка.
Смесени чувства изпитвам когато невероятната красота на това място се смесва с безобразните боклуци които хората са оставили след себе си. Да, за жалост това веднага те кара да разбереш че дестинацията може да е Алпийска, но манталитета на хората по тези земи е нашенски…
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
За да разведрим обстановката, се опитвам да проверя дали снегът е до коленете ми - нали съм ротен 8)
Спускаме се до стената на язовира, но да минеш по нея съответно е невъзможно. Поредната Българска тъпотия. Язовирът има две стени, по едната преминаваш, но по другата не може  >:(
« Last Edit: May 06, 2018, 21:31 by Веселин Куршумов (Ротко) »
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Докато си спомняме че все пак ни третират като джихадисти, се спускаме под стената и минаваме в основата и до другият край. Мисля че сега е момента да е гръмнем.   8) 8)
« Last Edit: May 06, 2018, 21:32 by Веселин Куршумов (Ротко) »
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Пътят покрай Язовира е вълшебен и ще ви възнагради за търпението че сте се качили до тук.
На един от завоите се оказва че трасето е затворено, от сняг…
« Last Edit: May 07, 2018, 08:35 by Веселин Куршумов (Ротко) »
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Преспата е дълга около 15 метра и висока 2. След няколко дни когато снегът се отдръпне още малко ще позволи да се минава по асфалт залят от вода и биха се получили страхотни снимки…
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Още няколко завоя след това и сме на другата стена където водата с бясна сила пълни язовира.
Оставаме още няколко минути но тръгваме защото духа силно и започва да се усеща студено.
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Слизаме на Юндола и сядаме на крайпътно заведение на 300 метра от пазарчето в посока Якоруда. Тук правят страхотни телешки кюфтенца и убийствени овнешки пържоли. След като хапваме продължаваме към село Черна места от където ще си купим кашкавал и истинско масло.
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Има и на Юндола, и на много места покрай пътя от където винаги сме си взимали по нещо когато идваме тук, но напоследък забелязвам че става все по-скъпо и ми става не интересно да подпомагам местните. В мандрата ни дават каквото ни е нужно, нищо че е Събота и не работи. Кашкавалът е 11 лева а маслото 12 за килограм
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
С пълни куфари  ;) тръгваме обратно към Велинград. Пътят е хубав и определено доставя удоволствие от карането. До Пловдив избираме да се спуснем през язовир Батак. Покрай язовира минаваме транзит и продължаваме към град Батак.
« Last Edit: May 06, 2018, 21:32 by Веселин Куршумов (Ротко) »
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Задължително тук посетете историческият музей и черквата в центъра на града – Батак има история която не трябва да бъде забравяна !
Следващият град преди Пловдив е Пещера. Навремето тук имаше хилядолетно дърво което вече е само спомен, но все пак градът има какво да даде на посетителите си. На влизане от Батак, от лявата страна ще минете покрай една бензиностанция. 100 метра след нея но вече от десният край, има една стара сладкарница. Не може да минете през Пещера и да не опитате Татлий. Както обичам да казвам напоследък, ако не ви харесат имате една бира от мен при следващата ни среща.  ::)
Е приятели, надявам се този кратък разказ да ви накара да пътувате и показвате местата до които всеки от вас обича да ходи. Така, дори четейки, човек може да пътува пред очите и мислите на приятелите си…
« Last Edit: May 06, 2018, 21:33 by Веселин Куршумов (Ротко) »
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Judas_Priest

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 293
Хубаво правиш, че пускаш подобни снимки с хубави места на близки дестинаци. Дестинации, които може да преоткрием!
Покрай целият мототуризъм забравяме, че наоколо има много интересни пътища и гледки и то на радиус 100тина км.

Offline Adler9

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 347
Само за инфо....
Пътят вече не е преграден и се минава свободно (с всякакъв ТДМ) :-D

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2272
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Преграден или не, страхотна дестинация за каране.
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Румен Тодоров

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 122

 

SimplePortal 2.3.6 © 2008-2014, SimplePortal