ТДМ България държи новият рекорд за най-много Yamaha TDM на едно място.

Author Topic: Дерегистрация, поради изтичане на застраховка ГО  (Read 2445 times)

Offline Vlaad

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 416
Здравейте и честита нова година.
От известно време се чудя какво стана със закона за задължителната "гражданска" и в частност с моторите, които не караме зимата.
Попаднах на този текст от закона.

"Процедура по дерегистрация

Преди да се пристъпи към дерегистрация на автомобила има две уведомления до собствника на автомобила.

Първото уведомление е от страна на Гаранционния фонд до собственика на автомобила. В срок до 14 дни след датата на уведомлението собственика на автомобила трябва да представи доказателства за наличие на сключен и действащ застрахователен договор за тази застраховка. Ако след този срок автомобила продължава да няма такава застраховка, Гаранционния фонд  педоставя  наличната си база данни (за автомобили без гражданска)  на съответните 28 регионални структури на Пътна полиция.

Регионалните структури на МВР уведомяват за втори път собственика на автомобила, че няма застраховка „Гражданска отговорност“ и че трябва да си я поднови. Ако в 14 дневен срок след това второ уведомление, собстеника не предприеме действия по сключването или подновяването на застраховката и не предостави доказателства за валидна таква застраховка, следва автоматична дерегистрация на автомобила (служебно прекратяване на регистрацията на автомобила – служебно спиране от движение на автомобила), като налагат и съответните административни наказания на собственика – глоба от 250 лв.

Служебното прекратяване на регистрацията на автомобила (поради липса на валидна гражданска) НЕ означава сваляне на регистрационните номера. Когато един автомобил е служебно дерегистриран (поради липса на валидна застраховка Гражданска отговорност), той няма право да се движи. Ако въпреки това, този автомобил се движи и направи ПТП, тогава носи отговорност по отношение на процедурата процедурата за дерегистрация, която нарушава и по отношение на щетите, които нанася. След това, ако си плати „Гражданска отговорност” той отново служебно се регистрира, т.е. той пак да има връщане на табели, смяна на талони и т.н”."

Ясно как се дерегистрира, ясно как се регистрира после пак.
Но защо налагат глоба от 250 лв?
Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем?
« Last Edit: January 03, 2019, 08:42 by Vlaad »

Offline Vlaad

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 416
Попаднах на някаква статия от 2017-та, че де регистрацията нямало да се прави за мотори, каравани и кемпери. Така че май намерих сам отговора.

Offline Павката

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 865
  • Yamaha TDM900
Само аз ли си правя годишна ГО?? вие тия мотори по гаражите ли си ги пазите за нови?? до декември се караше миналата година. предполагам края на март, ако не и по-рано ще сме ги подкарали пак...
TDM - Turn the Dreams to Memories ! ! !

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2283
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Аз моят си го пазя...   ;D
Застраховката ми изтече на 10 Декември, ме мисля да си пускам нова преди края на Март.  :o
Ми нека да си почине моторчето, тази година пак ще искам много от него.
« Last Edit: January 09, 2019, 09:00 by Веселин Куршумов (Ротко) »
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline apollo11

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 978
Винаги годишна ГО..не се знае кога ще го изкарам!

Offline Vlaad

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 416
И моята беше годиншна, но поради непредвидени обстоятелства, сезона за мен приключи към края на Септември.
Като гледам какво е времето на вън, едва ли ще го изкарам преди Март.

Offline apollo11

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 978
Като сметнеш колко ще платиш за 6 или 9 месеца, годишната излиза по-тънка..
Същото е с винетките - две 6м са 103 лв, годишната е 97

Offline Kris_inc

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 317
  • Kawasaki Versys 1000
Пацо, я се събуждай  ;D няма 6 месечни винетки - 3 месечни са и 2 3 месечни са 108 лв.  ;D

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2283
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Застраховката е въпрос на гледна точка.
Може да се плаща на на 3, 6 или 12 месеца.
Аз плащам 3 тримесечни вноски и така ми излиза по-евтино от цялата вноска.
Да, разликата е малко но все пак са спестени пари !
И без това от средата на Декември до средата на Март не става много за каране...
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline apollo11

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 978
Крис, оти да се събуждам, ве? Малък лапсус,кво толкова  ;D
Ротен, колко спести за 3.месеца? 20 лева?

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2283
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Ако 20 лева не са пари за теб, Май месец като се видим ще се радвам да ми ги дадеш...
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline apollo11

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 978
Ако 20 лева не са пари за теб, Май месец като се видим ще се радвам да ми ги дадеш...
Не казвсм че не са, а че заради рия 20 лева да си докарам глоба,щот видиш ли, съм зсбравил че нямам ГО..
По същата причина си вземам и годишна винетка

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2283
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Годишната винетка е друго!
Там цената е определяща, а и колата знаеш че се кара цяла година и върши работа и тн.
При гражданската за мотор нещата според мен са други...
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline georgidobrich

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 660
  • TDM 900 2006
За да ти дерегистрират МПЦ-то, трябва да :

1. останало 2 месеца без ГО
2. Да те известят с писмо
3. Дават ти срок от 2 седмици да сключиш ГО

Чак тогава се преминава към дерегистрация

Пробойните са, че винаги можеш да спориш дали си правилно известен - тук си има цяла процедура, която може да отнеме също няколко седмици.

Така че докато реално се стигне до глоба, човек ще си направи ГО на мотоциклета, щото сезона вече ще е започнал

Аз преди също си правих за цяла година ГО, понеже съм си шматка и ще забравя да си платя вноската  :). Но напоследък търпението ми се изчерпа и не ми мисля да давам излишни пари - не говоря за 20-30лв годишно, а дори за стотинки - просто много ме дразнят тия
TDM 900 2006

 

SimplePortal 2.3.6 © 2008-2014, SimplePortal