ТДМ България държи новият рекорд за най-много Yamaha TDM на едно място.

Author Topic: Има ли смисъл от иридиеви свещи?  (Read 5544 times)

Offline Vlaad

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 416
Здравейте, търсих някаква подобна тема, но намерих само за това, как се сменят.
Та на въпроса.
Има ли смисъл, да слагам иридиеви свещи на 4ТХ или да си карам с обикновените?
Все пак разликата в цената е над 4 пъти, но въпроса ми е по- скоро, дали се подобрява осезаемо работата на двигатела, изгарянето и такива работи.

Offline Николай 'Goose' Иванов

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 554
  • LZ1GSE
    • Il grande idiota
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #1 on: March 27, 2018, 11:20 »
http://caralyze.bg/articles/iridievi-sveshti-za-i-protiv
Общо взето - основното предимство е до 5 пъти по-голям живот от нормалните и по-добра искра при влошени показатели (луфтове, налягане и т.н.). Дали обаче ще го караш този мотор 100К е една друга тема, животът на нормалните свеши е 20к километра :-)
Осезаемо едва ли ще усетиш разлика в работата.
In God we trust, all others must submit an X.509 Certificate

Offline Vlaad

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 416
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #2 on: March 27, 2018, 11:27 »
http://caralyze.bg/articles/iridievi-sveshti-za-i-protiv
Общо взето - основното предимство е до 5 пъти по-голям живот от нормалните и по-добра искра при влошени показатели (луфтове, налягане и т.н.). Дали обаче ще го караш този мотор 100К е една друга тема, животът на нормалните свеши е 20к километра :-)
Осезаемо едва ли ще усетиш разлика в работата.

В моят случай, живота на обикновените вече надхвърля 40000км, за това си мисля, че е време за смяна и се чудя, дали има смисъл в иридиеви, но май по- скоро не :)

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2271
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #3 on: March 27, 2018, 11:31 »
Аз съм на друго мнение. При първият модел на ТДМ, когато не съм палил моторът си дълго време и е студено, с обикновените свещи имах проблем. Не успеех ли да го запаля от раз, моторът се давеше, едната свещ не успяваше да запали и двигателят остава да работи на един цилиндър. После следва разглобяване, сушене и т.н.
След смяна на стандартните с иридиеви свещи, картинката рязко се променя. Няма значение кога ще го паля и колко е студено-успехът винаги е гарантиран. Дали имаше ефект върху работата и разхода на гориво не зная, но това че паля винаги ми стигаше да платя по-високата цена.
В ибей 2 свещи са около 32 лева.
TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

Offline Николай 'Goose' Иванов

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 554
  • LZ1GSE
    • Il grande idiota
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #4 on: March 27, 2018, 11:35 »
http://caralyze.bg/articles/iridievi-sveshti-za-i-protiv
Общо взето - основното предимство е до 5 пъти по-голям живот от нормалните и по-добра искра при влошени показатели (луфтове, налягане и т.н.). Дали обаче ще го караш този мотор 100К е една друга тема, животът на нормалните свеши е 20к километра :-)
Осезаемо едва ли ще усетиш разлика в работата.

В моят случай, живота на обикновените вече надхвърля 40000км, за това си мисля, че е време за смяна и се чудя, дали има смисъл в иридиеви, но май по- скоро не :)
В твоя случай караш с тотално износени свещи, макар, че не го усещаш :-) Да, палят, но нито искрата им е като хората, нито изгарянето в цилиндъра. Няма нормален електрод, който да изкара толкова и да е в прилично състояние, със сигурност разхода на гориво ти е поне с литър на 100 нагоре :-)
In God we trust, all others must submit an X.509 Certificate

Offline Vlaad

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 416
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #5 on: March 27, 2018, 11:49 »

В ибей 2 свещи са около 32 лева.

Без доставката от Мичиган :)
Тук ги намерих по 29 лв и няма да се занимавам с български пощи.

Offline georgidobrich

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 656
  • TDM 900 2006
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #6 on: March 27, 2018, 13:32 »
Знам че питаш за 4TX, но все пак
На моята 900ка сложих иридиеви. Преди това беше с други. Разлика във вървеж не видях, разхода ми е разкошен(преди не знам колко е бил, щото първото което смених бяха свещите) Не си спомням добре дали дадох 25лв за свещ или за двете  :D
Мисля че сложих това https://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9730 (беше отдавана и съм забравил) цената е не е много по-голяма от нормална свещ, но пък пестиш доста усилия от смяната (откачане на радиатор, чупене на пръсти и т.н.т)
TDM 900 2006

Offline Judas_Priest

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 293
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #7 on: March 27, 2018, 13:45 »
За мен иридиевите свещи за винаги по-доброто решение:
- по добра работа на двигателя
- по-добро изгаряне, съответно повече мощност
- по-нисък разход на гориво (в моя случай преди време с 3VD-то разхода стана с 10% по-нисък).
Недостатък освен цената не се сещам. Някой ако може да даде такъв и да се аргументира ще е интересно?
Кое е много важно за иридиевите свещи - да са истински. За справка - първият комплект иридиеви свещи ги поръчах от wemoto.co.uk  и разликата беше усезаема. Следващият път (след около 25-30000км ги смених, не ми се чакаше доставка от louis.de, и ги взех от ТехКо. Голяма грешка! Работеха по-зле от зацапаните и износени обикновени свещи.

Offline Николай 'Goose' Иванов

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 554
  • LZ1GSE
    • Il grande idiota
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #8 on: March 27, 2018, 16:37 »
Радо, основното предимство на иридиевите е живота :-) Работят до 100к+ километри, съвсем излишно си ги сменил на 25к, на толкова се сменят нормалните :)
Недостатък е цената, но само ако караш малко, нормално на 4-5 комплекта нормални свещи сменяш едни иридиеви.
In God we trust, all others must submit an X.509 Certificate

Offline Judas_Priest

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 293
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #9 on: March 27, 2018, 17:26 »
Смених ги защото спрях да усещам ефекта, който усещах когато бяха нови.
При автомобилите карат по 100к км., при моторите не съм сигурен дали ще изкарат толкова.
За мен предимството им беше 0,5-0,7л./100 км по малко гориво  :)

Offline Николай 'Goose' Иванов

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 554
  • LZ1GSE
    • Il grande idiota
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #10 on: March 27, 2018, 18:07 »
Причината е била другаде, няма особена разлика между двигателите на мотор и кола, степента на сгъстяване е подобна, температурата на горене - също, напрежението на запалването - също :-)
In God we trust, all others must submit an X.509 Certificate

Offline kokoVmaxa

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 68
  • Няма невъзможни неща - Всичко е въпрос на желание!
    • RBT Custom motors
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #11 on: March 28, 2018, 09:43 »
винаги IRIDIUM е за предпочитане.
Yamaha TRX850'97 APRILIA RS4 125'15Ducati 748SP'02 BMW F800S'08 BMW S1000RR'15

Offline Тодор Карев

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 55
  • RevsYourHeart TDM900
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #12 on: March 28, 2018, 14:06 »
И аз съм за Иридиума след като закупих ТДМ тази есен реших да си му сменя всички консумативи в това число и свещите защото не знаех кои и кога са сменяни и при свалянето на старите видях и че те са Иридиеви.

Offline Judas_Priest

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 293
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #13 on: March 28, 2018, 17:41 »
Причината е била другаде, няма особена разлика между двигателите на мотор и кола, степента на сгъстяване е подобна, температурата на горене - също, напрежението на запалването - също :-)
Причината може да е в отлагания при изгаряне на масло при нашите Толкова Драги Маслогорачки (както казват в Русия)  :), но причината може и да е в оборотния диапазон.
Като карам на дълги разстояния с колата оборотомера показва 3000-3500. Като карах с ТДМ-а показва 4500-5500. Тъй като и двата двигателя са 4-ри такотови това са около 50% повече взривявания в минута. А от там извода е ясен.

Offline xx22xx22

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 336
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #14 on: November 04, 2018, 08:35 »
Някой да е купувал скоро ,  от къде и на каква цена ?
Благодаря  :)

 

SimplePortal 2.3.6 © 2008-2014, SimplePortal