ТДМ България държи новият рекорд за най-много Yamaha TDM на едно място.

Author Topic: Семерини предница и масло за нея  (Read 3980 times)

Offline cvetomir_nikolov81

  • Newbie
  • *
  • Posts: 46
Тъй като им дойде ред и на тези семеринки на 3vd-то да ги сменя , защото протекоха миналата година  , се замислих върху няколко въпроса , за които евентуално да ми помогнете със съвет . Първо семерините . На пазара ги има два вида - обикновени , която цена е 15 лева ,  и някакви , които казват че са усилени , но не знам какво ще значи това , и съответно цената им е 33 лева . Та има ли смисъл изобщо от по-скъпите , и знае ли някой , какво ще рече усилена семеринга . Второто питане е , за маслото в коловете . Вярно , че си има такова , на тубата на което пише Fork Oil , но дали всъщност това не е просто хидравлично масло . Въпросът ми е , защото имам останало червено хидравлично масло , когато си смених маслото от сервото на джипа , и реално нямам какво да го правя , та ако става , да го налея него . Другото е , че не знам всъщност по колко масло трябва да се налее във всеки един кол . Другия ми въпрос е , за зегерката , която се слага над семерината , за да не излезе . Може ли да се намери във всеки магазин за такива чакалдаци , или трябва да си е специална , която не е заменяема .

Offline apollo11

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 978
Re: Семерини предница и масло за нея
« Reply #1 on: March 07, 2017, 13:43 »
Хидравличната течност и таязи за коловетеса с различно индексиране..
Слагай си обикновените семеринги.
Скобата е да не излиза семеринга и в тоя тед на мисли, всяка която успееш да вкарашще ти свьрши работа..
Маслото за всеки кол го пише у менуала или просто иЗкарай данните от интернет :

Joined: 09 Feb 2004
Posts: 2278

Location: Exeter, Devon
PostPosted: Sat Nov 19, 2005 10:55 pm    Post subject: fork oil level   Reply with quote
right im going to change the fork oil and fit stiffer springs.

the haynes manual says the level is 130mm, but it also says the capicity is 515cc. so i take it its 515cc per fork?? so is this what i do; pour 515cc down each fork, compress it and measure it with the spring removed and then add or subtract a little bit depending on the measurement i get??? i take it the 515cc is only a rough estimate to begin with. thanks, i know there has been alot of talk on this but i want an informed onion b4 i attempt it.  Cool

Offline Ради Райков

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1680
Re: Семерини предница и масло за нея
« Reply #2 on: March 07, 2017, 16:09 »
Оп, ето и малко по-подробно за маслото ---> http://www.tdm-bg.org/forum/index.php?topic=119.0

Колкото до семерингите, то те трябва да с прахоуловители ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!!

Offline cvetomir_nikolov81

  • Newbie
  • *
  • Posts: 46
Re: Семерини предница и масло за нея
« Reply #3 on: March 18, 2017, 07:27 »
Моите прахоуловители(чистачи) , над семерините   са си здрави , и си вършат работата . Благодаря на Ради за инфото , зощото иначе щях да направя съществена грешка . Маслото в коловете на 3VD , е 395 милилитра на кол . Другото , което сега не знам дали ще промени нещо е , че за мен маслото трябвало да бъде 15W , а аз вече взех 10W , леко подведен от 4TX . До колкото разбрах , количеството и визкозитета , определят отзивчивостта на предницата , или с други думи казано , дали ще и по-мека или по-твърда . Та според вас , съществен проблем ли ще е да сложа 10W , вместо 15W ?

Offline apollo11

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 978
Re: Семерини предница и масло за нея
« Reply #4 on: March 18, 2017, 09:39 »
Ще "омекне" предницата..по принцип не е проблем, стига да не караш агресивно.
Аз на стария подмених 10ката с 20ка и спря да тече от деругите, но стана като пистова - твьрда,твърда, та чак корава!  ;)

Offline cvetomir_nikolov81

  • Newbie
  • *
  • Posts: 46
Re: Семерини предница и масло за нея
« Reply #5 on: March 18, 2017, 10:00 »
Идеално , тъкмо и без това много ми друсаше . Карам си леко и за кеф . Пък ако много омекне , ще и прибавя по още 5-10 мл. на кол , и би трябвало да се втвърди .

Offline Николай 'Goose' Иванов

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 556
  • LZ1GSE
    • Il grande idiota
Re: Семерини предница и масло за нея
« Reply #6 on: March 19, 2017, 13:37 »
Семеринг за вал и семеринг за амортисор имат само едно общо нещо - името. Стандартните семеринги, които намирате по магазините, са предназначени да работят с въртящ вал, не с възвратно-постъпателно движение. Ако обърнете внимание даже ще видите нарези по контактната повърхност, които връщат маслото при въртене навътре. Сложени на коловете изкарват максимум сезон и то при много добро стечение на обстоятествата. Така че правилния вариант е да си вземете семеринги специално за коловете на мотора. По-скъпи са, но има защо. Нямам нищо против и да си правите експерименти по темата, моя опит отдавна ми е казал кой е правилния вариант.
In God we trust, all others must submit an X.509 Certificate

Offline cvetomir_nikolov81

  • Newbie
  • *
  • Posts: 46
Re: Семерини предница и масло за нея
« Reply #7 on: March 20, 2017, 17:40 »
О , да , тук няма две мнения . Семерингите са си за колове , но въпроса ми беше , че има и някакви , които се водят усилени . Та се зачудих , какво ще рече усилени , и има ли смисъл от тях .

 

SimplePortal 2.3.6 © 2008-2014, SimplePortal