ТДМ България държи новият рекорд за най-много Yamaha TDM на едно място.

Author Topic: Промивка ма двигател  (Read 1813 times)

Offline Yavor S.S.

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 57
Промивка ма двигател
« on: July 16, 2021, 15:47 »
Здравейте колеги,

Ще сменям маслото на маторя, но тъй като е нов внос и сякаш не е каран отдавна, си мисля за промивка на двигателя. Притеснява ме, че тези няколко години престой може да има повечко утаени боклуци и затова. Аз съм го карал не повече от километър общо взето колкото за пробата, а и няма как повече защото още не е регистриран. Мисля си да взема най-евтиното масло и да го налея. След това да запаля мотора за около 15 мин. и да го източа като тогава ще сменя и масления филтър. и ще налея хубавото масло. Ако някой е правил това моля нека сподели. Мисля си дали да му сложа и добавка за промиване. Какво бихте препоръчали. И се чудя дали за промивка е задължително да сложа пак масло за мотор или и автомобилно ще свърши работа. Само да кажа че мотора няма да се кара с лошото масло а ще работи само на място. Благодаря предварително!

Offline Ради Райков

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1680
Re: Промивка ма двигател
« Reply #1 on: July 16, 2021, 16:09 »
Ако наистина е седял на едно място, може да му сложиш и добавка за целта при работа само на място.
В един такъв момент внимавай за протичане на масло през гарнитури и други уплътнения.

Offline Yavor S.S.

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 57
Re: Промивка ма двигател
« Reply #2 on: July 17, 2021, 00:17 »
Точно това ме притеснява, да не протече от някъде. И съм много на кантар дали само с масло да промивам или и добавка. Ще потърся малко повече информация, за добра добавка, но ако някой се сеща за добра добавка, която евентуално е пробвал, може да я пробвам и аз...

Offline georgidobrich

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 660
  • TDM 900 2006
Re: Промивка ма двигател
« Reply #3 on: July 17, 2021, 07:01 »
Аз бих сменил 1-2 масла на малко километри (1000-2000) преди да започна с "по-сложни химии"
TDM 900 2006

Offline Yavor S.S.

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 57
Re: Промивка ма двигател
« Reply #4 on: July 17, 2021, 09:46 »
То в интерес на истината вероятно така ще стане, тъй като най рано ще почне да се кара към средата на август, тъй като си чакам категорията, и няма да мога да му направя много километри а догодина за новия сезон ще има ново масълце. Вероятно сега преди първата смяна ще сложа някакво масло за 15на мин. и после хубавото масло ще го сменя на по-малко километри и може би ще се получи най-добре.  :D

Offline Yavor S.S.

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 57
Re: Промивка ма двигател
« Reply #5 on: August 11, 2021, 11:39 »
здравейте колеги,

Да ви кажа само, че в крайна сметка, взех едно евтино масло 3 литра. Налях го, като разбира се сложих едно ново филтърче маслено. Запалих да поработи на място 15на мин. като през това време мотора беше на стойка и реших да включа първа и втора предавка за кратко, за да се поизмие и кутията по-добре. Източих евтиното и налях Мотул 10W40 7100 с K&N-ски филтър и за сега ще видим какво ще е. Вероятно ще предприема и по-ранна смяна на това малсло като цяло и след това всичко ще е по книга. Очакванията ми бяха да излязат повече мръсотии, но като цяло и старото масло не беше твърде и затова предполагам е нямало много мизерии. Поздрави!

Offline Ради Райков

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1680
Re: Промивка ма двигател
« Reply #6 on: August 11, 2021, 13:52 »
На пролет ново и всичко е точно  8)

Offline apollo11

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 978
Re: Промивка ма двигател
« Reply #7 on: August 11, 2021, 20:20 »
 ;D
To  15 мин и на място...като да имаш ферари,ама да го караш на 1ва ;)
Карай мотора и не се занимавай с глупости
П.с.
Аз мотул няма да сложа повече на мое мпс, ако ще да е най-прехваленото

Offline xx22xx22

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 339
Re: Промивка ма двигател
« Reply #8 on: August 12, 2021, 10:28 »
Малко оффтопик
REPSOL MOTO 4T RACING 10W50
или
Bardahl xtc c60 15w50  ?

Ще се кара по топлите страни , затова предпочитам 50 .

Offline Judas_Priest

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 293
Re: Промивка ма двигател
« Reply #9 on: August 12, 2021, 11:24 »
Далеч не е офф топик.
И аз се чудя защо масово в БГ се слага 10W-40, та дори в представителствата препоръчват 10W-30.
В опътванията има таблица според климата в страната. Там е описано при какви температури какво масло може да се слага.
TDM-a го карах с 15W-50. Недостатък е, че под -5 градуса (по спомен) не трябва да му се прави студен старт. От там започват предимствата.
Хондата я карам с 10W-60 и много й харесва.






Offline Kris_inc

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 317
  • Kawasaki Versys 1000
Re: Промивка ма двигател
« Reply #10 on: August 12, 2021, 11:34 »
Малко оффтопик
REPSOL MOTO 4T RACING 10W50
или
Bardahl xtc c60 15w50  ?

Ще се кара по топлите страни , затова предпочитам 50 .

Карам с Репсол рейсинг 10/50 вече около 100 000 километра и никога не съм имал забележки към него, а съм карал на доста горещи места и е доволно. Използвал съм го на ВФР, TDM-a се караше само с такова, а в момента Версиса е също с такова вече 3-та смяна. Като го взех беше с Бардал xtc 10/40 и скоростите влизаха по-шумно в сравнение с Репсола. Сменям го между 6-7000 км и съм доволен.

Offline Yavor S.S.

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 57
Re: Промивка ма двигател
« Reply #11 on: August 13, 2021, 09:01 »
Ами и на мен ми влизат шумно скоростите, и не ме кефи много много. Това ми препоръчаха приятели да сложа... щом сте доволни от Репсол, може би ще пробвам на пролет с репсол и то 10/50 защото това май идва редичко малко... Благодаря за предложенията. Поздрави!

Offline Ради Райков

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1680
Re: Промивка ма двигател
« Reply #12 on: August 13, 2021, 10:53 »
Малко оффтопик
REPSOL MOTO 4T RACING 10W50
или
Bardahl xtc c60 15w50  ?

Ще се кара по топлите страни , затова предпочитам 50 .
А пробва ли го XADO-то, аз на 900ката съм много доволен от него.
За 6-7000км се държи по абсолютно един и същ начин като Bardahl за мен.
Ей го и едното от двете масла които предлагат за мотор и е подходящо за топло време https://xadoshop.bg/bg/products/10w-60-4t-ma-p135.html%3Fcid%3D32%26cattitle%3D

Аз лично съм ползвал само другото https://xadoshop.bg/bg/products/10w-40-4t-ma-super-synthetic-p64.html%3Fcid%3D32%26cattitle%3D

Offline xx22xx22

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 339
Re: Промивка ма двигател
« Reply #13 on: August 13, 2021, 14:39 »
Бардала и Репсола мога да ги взема на 18лв/л
На Ксадо им нямам доверие много-много аи маслата им не са ефтини
10/60 ми идва доста в повече и мисля че е неоправдано използването му освен при температури над 60 градуса примерно
Това което е 10w40 e с много слаб вискозитет при 100 градуса -14.25 и маправо си бие на минерално ….

Offline apollo11

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 978
Re: Промивка ма двигател
« Reply #14 on: August 13, 2021, 20:50 »
Eni i-ride 10w40..ползвам го и за колата, и за мотора тая марка - държат се добре дори в "края на живота" на юаслото по пробег;
п.с.
Веднъж карах с 15в50,но ми идва гъсто сутрин рано есента...иначе баш за.лятото е разкош

 

SimplePortal 2.3.6 © 2008-2014, SimplePortal