ТДМ България държи новият рекорд за най-много Yamaha TDM на едно място.

Author Topic: Има ли смисъл от иридиеви свещи?  (Read 5546 times)

Offline Кънев

  • Newbie
  • *
  • Posts: 47
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #30 on: October 03, 2023, 11:25 »
Грубо казано - нищо подобно. Токът винаги се движи по линията на най-малкото съпротивление, първия пробил електрод поема цялата енергия и останалите два остават в нищото. Токът си е същия, както и при еднополюсните.
Плюса на многополюсните е основно във времето за употреба, докато нормалните еднополюсни имат живот около 20 000 километра, триполюсните имат около 50. Това основно се дължи на факта, че електродите се износват относително равномерно - най-износения просто не поема повече ток, докато и останалите не се износят колкото него.

Не съм съгласен!!
1. Съгласно вторият закон на Кирхов Алгебричната сума на напреженията в затворен контур от електрическа верига е равна на алгебричната сума на електродвижещите напрежения в същия контур.
2. Всички иридиеви искрови запалителни свещи без значение от броя аноди и катоди имат среден живот 50 000 км. и повече /поне на Ен-Же-Ка/ а "нормалните" имат работа до 10 000 км.
3. Например за съпротивлението на една "три-полюсна" свещ имаме: Rsum = R1 + R2 + R3 /Закона на Ом предполагам го знаеш/
4. Това което се вижда, по време на проверка за работа на запалителната система с извадена свещ няма нищо общо със нейната работа в средата на работно тяло!
5. Удълженият живот на гореупоменатите искрови запалителни свещи се дължи на свойствата на иридия, а не на несъществуващото "прескачане"

Offline Николай 'Goose' Иванов

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 554
  • LZ1GSE
    • Il grande idiota
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #31 on: October 03, 2023, 18:43 »
Само дето въздушната междина между електродите не е затворена верига :)
п.с. При нормалните свещи се износва централния електрод, който обикновено е на базата на графит. При иридиевите свещи централния електрод е от иридий точно, за да е по-износоустойчив от метала, с който са направени  страничните електроди.
« Last Edit: October 03, 2023, 18:58 by Николай 'Goose' Иванов »
In God we trust, all others must submit an X.509 Certificate

Offline Кънев

  • Newbie
  • *
  • Posts: 47
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #32 on: October 03, 2023, 21:35 »
Туй за износването го знаем. Анода много отдавна не се прави от графитни композитни. Туй по средата /иридиевото/ е анод, а "електродите" в същност е/са катод.
Искрата затваря веригата друже. Системата е високоволтова.
« Last Edit: October 03, 2023, 21:41 by Кънев »

Offline Николай 'Goose' Иванов

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 554
  • LZ1GSE
    • Il grande idiota
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #33 on: October 04, 2023, 07:31 »
Продължаваш да не разбираш разликата между съпротивление и искра. Искрата не възниква едновременно по всички електроди, винаги един е първи. От там нататък потенциалът пада и втори пробив е невъзможен, токът се движи по линията на най-малкото съпротивление. Всъщност има много лесен начин да разбереш, че грешиш :) Вържи един осцилоскоп с токова бобина на кабела на свещта и замери тока с двата вида свещи :) Ще се изненадаш от резултата. А, да, аз съм го правил преди доста години.
In God we trust, all others must submit an X.509 Certificate

Offline Кънев

  • Newbie
  • *
  • Posts: 47
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #34 on: October 04, 2023, 09:56 »
Не ми се спори. Ако искаш си купи и 20 полюсни свещи, мен не ме засяга. Парите са си твои и ти решаваш как да си ги похарчиш ... Аз отказвам да правя експерименти с прогнозируем краен резултат, още повече за собствена сметка. Пожелавам ти много безаварийни километри.
« Last Edit: October 04, 2023, 10:03 by Кънев »

Offline Веселин Куршумов (Ротко)

  • 0877554119
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2271
  • Не са ми нужни 235 причини, за да избера TDM...
Re: Има ли смисъл от иридиеви свещи?
« Reply #35 on: October 04, 2023, 22:57 »
Просто си коментираме и леко си спорим.  ;) То е ясно че всеки ще прави каквото намери за добре  8)
В този ред на мисли, аз смятам без да съм наясно с материята, че много полюсните свещи са просто опит на някой производител да ми вземе парите  ::)
Аз и друго ще кажа в този контекст. Най-важното за всеки един ТДМ е собственикът му да е доволен от това как се движи неговата машина и ако по някаква причина смени нещо, да вижда подобрение от промяната.
Тук мога да допълня за всички които се чудят с какви свещи да карат ТДМите си.
Момччета, купете си иридиеви свещи и забравете за тях през следващите 40000 км.

TDM is my lifestyle, my destiny, my religion ...

 

SimplePortal 2.3.6 © 2008-2014, SimplePortal